Πολιτιστική διαδρομή της ΣΤ΄ τάξης στην πόλη...

Tην Τετάρτη 20/2/2019 η Στ΄ τάξη του Σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη-πολιτιστική διαδρομή στον Βόλο. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν τα γλυπτά της Πλατείας Ρήγα Φεραίου και να γνωρίσουν με ποια ιστορικά γεγονότα συνδέονται.. Στη συνέχεια ο περίπατος συνεχίστηκε μέχρι τον σιδηροδρομικό σταθμό Βόλου και κατέληξε στο Κτήριο Σπίρερ, όπου ο ιστορικός Γιάννης Κουτής μέσα από φωτογραφίες παρουσίασε την ιστορία της πόλης μας.

Η εκπαιδευτική διαδρομή τελείωσε με επίσκεψη στη Συναγωγή των Εβραίων. Εκεί έγινε ξενάγηση των μαθητών στους χώρους και αναφορά για τη θρησκευτική ζωή των Εβραίων: «Η Ιερά συναγωγή λειτουργεί κάθε Παρασκευή βράδυ με πολύ μεγάλη συμμετοχή που συμβάλλει τόσο στην τόνωση της θρησκευτικής ζωής όσο και στη συσπείρωση των μελών μας. Λειτουργεί επίσης όλες τις γιορτές του εβραϊκού έτους  Ρως Ασανά, Κιπούρ, Σουκώτ, Χανουκά, Πουρίμ, Πέσαχ, Ημέρα Μνήμης της ΣΟΑ, Γιομ Αατσμαούτ, Σαβουώτ».

Friday, 29 Μάρτιος 2024