8ο Διαγωνισμός για τον Ελληνισμό της Ανατολής: « Πόντος, Μικρασία»

Εργασία των παιδιών της ΣΤ΄ τάξης για τη συμμετοχή τους στον 8ο Διαγωνισμό για τον Ελληνισμό της Ανατολής: « Πόντος, Μικρασία»

Επιμέλεια κειμένου

από τους δασκάλους της ΣΤ΄τάξης

Αναστάσιο Κανελλόπουλο και Παυλίδου Βάγια

Με τη συνδρομή της δασκάλας του ολοημέρου Γεωργίας Στρούλιου

Συντονισμός εγχειρήματος

από τη Δ/ντρια του σχολείου Αγάπης Ξανθοπούλου

Ψηφιακή παρουσίαση εργασίας

ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Εργασία για το πεπτικό σύστημα απο τον δάσκαλο Κανελλόπουλο Αναστάσιο στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων απο την ιδιότητα του συντονιστή.

Ημέρα ευαισθητοποίησης για τα αδέσποτα

Ενημέρωση σχετικά με τα αδέσποτα από κτηνιάτρους, εθελοντές και υπαλλήλους του κέντρου αδέσποτων Δήμου Βόλου και αγγλικό παιχνίδι για τα χαρακτηριστικά και τις συνήθειες των ζώων γενικότερα . Επειδή η μάθηση οφείλει να συμβαδίζει με την ευαισθησία !

Περιβαλλοντική ομάδα

Η πολύ δραστήρια ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ομάδα του σχολείου μας υποδέχτηκε με πολλή χαρά την φετινή ηλιόλουστη Άνοιξη, φυτεύοντας στα παρτέρια και καλλωπίζοντας τον προαύλιο χώρο ! Η αγάπη για την φύση και η καλαισθησία προάγει τον πολιτισμό και πρέπει να καλλιεργείται στις μικρές ηλικίες!

Αφιέρωμα στη συγγραφέα Ζωρζ Σαρη

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ από την γέννηση της αγαπημένης μας συγγραφέως ΖΩΡΖ ΣΑΡΗ! Ευχαριστούμε τον εκπρόσωπο των εκδόσεων ΠΑΤΑΚΗ για την εμπεριστατωμένη παρουσίαση.

Εορτή 25ης Μαρτίου

Συγκινητικό αφιέρωμα με θεατρικό σκετσ και χορωδία για την ιστορική επέτειο της 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ από τα τμήματα της Έκτης τάξης ΣΤ 1 & ΣΤ 2. Ο πιο ευχάριστος τρόπος να γνωρίσουμε την ιστορία της πατρίδας μας, να ξεδιπλώσουμε το ταλέντο μας και να υπερνικήσουμε την αμηχανίας μας μπροστά στο κοινό!

Απόκριες 2024

Εορτασμός της φετινής ΑΠΟΚΡΙΑΣ στο προαύλιο του σχολείου μας, με χαρούμενα καρναβάλια και παραδοσιακούς χορούς που δίδαξαν στους μαθητές όλων των τάξεων οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής κ.Μαρία Μπούρα και κ. Παναγιώτης Παπαδημητρίου. Και του χρόνου με υγεία!

Wednesday, 24 Απρίλιος 2024