Επίσκεψη της Δ΄τάξης στο Μουσείο Ελιάς

Μετά το μάζεμα της ελιάς στην αυλή του σχολείου  τον Οκτώβριο, η Δ΄ τάξη επισκέφτηκε στις 20 Νοεμβρίου και το Μουσείο Ελιάς και Λαδιού Πηλίου, στην Άνω Γατζέα, όπου συμμετείχε σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Το Μουσείο στεγάζεται στο πρώτο επίπεδο διώροφου κτιρίου, που κατασκευάστηκε το 1924 και αποκαταστάθηκε με σκοπό την επανάχρησή του το 2007. Βρίσκεται κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό της γραμμής του παραδοσιακού τραίνου, του «Μουτζούρη», προς τις Μηλιές.

Εκεί οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη σπουδαιότητα της καλλιέργειας της ελιάς στην οικονομία της περιοχής αλλά και στη διαβίωση και διατροφή των κατοίκων του Πηλίου, από παλιά ως σήμερα.

Γνώρισαν τα παραδοσιακά εργαλεία του μαζέματος, της διαλογής, της μέτρησης και της επεξεργασίας του καρπού, που εκτίθενται στο Μουσείο, όπως κοφίνια, πιθάρια για την αποθήκευση του λαδιού, πλάστιγγα, κάδες… και τα σύγκριναν με τα σημερινά.

Friday, 26 Απρίλιος 2024