Επίσκεψη της Ε΄ τάξης στα Γενικά Αρχεία του Κράτους Νομού Μαγνησίας και στον Ραδιοφωνικό Σταθμό Βόλου

Στις 13 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές της Ε΄ τάξης επισκέφθηκαν τα Γενικά Αρχεία του Κράτους Νομού Μαγνησίας και τον Ραδιοφωνικό Σταθμό Βόλου.
Βασικός σκοπός των Γενικών Αρχείων του Κράτους Νομού Μαγνησίας είναι η εποπτεία, διάσωση, συγκέντρωση, ταξινόμηση, ευρετηρίαση και προβολή των αρχείων που αναφέρονται στην πολιτιστική κληρονομιά του Νομού Μαγνησίας, προκειμένου αυτά να διατεθούν προς μελέτη και να αξιοποιηθούν με ποικίλους τρόπους από το κοινό και τους ερευνητές. Τα ΓΑΚ της περιοχής μας διαθέτουν 148 εκπαιδευτικά αρχεία, τα οποία προέρχονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία από σχολεία που λειτούργησαν το πρώτο μισό του 20ού αιώνα.
Η ΕΡΤ Βόλου το 2017 γιορτάζει τα 70 χρόνια αδιάλειπτης παρουσίας της στα ερτζιανά. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο στούντιο ηχοληψίας και στο στούντιο της εκπομπής.

Thursday, 25 Απρίλιος 2024