Πρώτη μέρα στο σχολείο μετά από την περίοδο «Μένουμε σπίτι»

DSCN0426

Χθες, Δευτέρα 1 Ιουνίου, μετά από 80 ημέρες σπίτι επιστρέψαμε ξανά στο σχολείο. Η πρώτη μέρα ήταν λίγο περίεργη.

Φτάνοντας στο σχολείο, πήγα κατευθείαν στην τάξη μου και όχι στο προαύλιο όπως συνηθίζαμε. Βλέποντας την τάξη μου ξαφνιάστηκα. Δεν ήταν όπως τη θυμόμουν. Τα θρανία είχαν κάποια απόσταση μεταξύ τους και σε κάθε ένα υπήρχε μόνο μία καρέκλα και όχι δύο.

Εγώ κάθισα στην αριστερή πλευρά γιατί στα δεξιά υπήρχε ένα Χ. O δάσκαλος μας έδωσε κάποιες οδηγίες. Ύστερα μιλήσαμε για τις μέρες που μείναμε σπίτι και μετά βγήκαμε διάλειμμα.

Στο διάλειμμα κάθε τμήμα είχε τον δικό του χώρο για να παίξει. Όχι όλοι μαζί.

Ακόμη και στη Γυμναστική τις ασκήσεις τις κάναμε κρατώντας αποστάσεις μεταξύ μας. Αυτό δε μου άρεσε, αλλά δυστυχώς πρέπει να το συνηθίσουμε για να είμαστε ασφαλείς.

Ιακωβάκης Δημήτρης

Χθες, που πήγαμε για πρώτη μέρα στο σχολείο μετά από 80 μέρες, ήταν όλα διαφορετικά. Τα θρανία μας ήταν αλλιώς τοποθετημένα και ο καθένας καθόταν μόνος του. Ένα Χ ήταν πάνω στο θρανίο δίπλα από εμάς.

Η πρώτη μέρα στο σχολείο είχε τα καλά της είχε και τα άσχημά της. Τα καλά νέα ήταν ότι κάναμε πιο λίγο μάθημα με τον κύριο και δεν είχαμε τίποτα για το σπίτι.

Στην Ευέλικτη Ζώνη δε γράψαμε, όπως κάνουμε κάθε φορά, αλλά ζωγραφίσαμε.

Τα άσχημα νέα ήταν ότι στη Γυμναστική κάναμε μόνο ασκήσεις και στην αρχή δεν παίξαμε τίποτα. Μετά η γυμνάστρια μας έβαλε να καθίσουμε κάτω. Κάποια στιγμή μας άφησε να σηκωθούμε για να παίξουμε. Η γυμναστική ήταν χάλια...

Το διάλειμμα ήταν έτσι κι έτσι, γιατί παίξαμε για λίγο.

Έτσι ήταν η πρώτη μέρα στο σχολείο.

Κυριαζή-Γεωργούση Ραφαέλα

Μετά από πολύ καιρό, συγκεκριμένα μετά από 80 μέρες, ξαναπήγα στο σχολείο. Προτού μπω, μου είπε μία κυρία ότι δε θα κάνουμε προσευχή. Μετά πήγα επάνω στην τάξη και είδα ότι τα θρανία ήταν χωρισμένα και το κάθε ένα είχε μια καρέκλα.

Έκατσα στο θρανίο, που μου είπε ο κύριος και περιμέναμε και τα άλλα παιδιά. Μόλις ήρθαν και τα άλλα παιδιά, ο κύριος μας έλεγε τι πρέπει να κάνουμε και τι δεν πρέπει να κάνουμε. Μόλις τελείωσε, διαβάσαμε στην γλώσσα δύο κειμενάκια και μετά χτύπησε το κουδούνι για διάλειμμα.

Στο διάλειμμα μας είχαν μόνο σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Η γυμναστική δεν μου άρεσε γιατί δεν παίξαμε παιχνίδια και κάναμε μόνο ασκήσεις.

Έτσι ήταν η πρώτη μέρα στο σχολείο.

Ρήγας Γεώργιος Παΐσιος

Χθες ήμουν πολύ χαρούμενος γιατί άρχισαν τα σχολεία.

Όταν πήγα στο σχολείο η τάξη ήταν αλλαγμένη. Στα θρανία καθόμασταν όλοι μόνοι μας χωρίς να έχουμε διπλανό.

Δεν κάναμε σχεδόν καθόλου μάθημα. Τις πρώτες ώρες μιλούσαμε, γιατί είχαμε πολύ καιρό να συναντηθούμε, λόγω του κορωνοϊού.

Στο διάλειμμα ήμασταν περιορισμένοι σε έναν χώρο.

Στη γυμναστική απαγορεύτηκε το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ. Στεναχωρήθηκα λίγο. Δεν παίξαμε τίποτα, κάναμε μόνο ασκήσεις.

Εύχομαι το σχολείο να γίνει όπως ήταν παλιά.

Χαχούδης Παναγιώτης – Ιωάννης

You are not authorised to post comments.

Comments powered by CComment

Friday, 29 Μάρτιος 2024