Το Σχολείο μας υπερασπιστής των παιδιών της UNICEF

Σχολεία Υπερασπιστές Παιδιών –UNICEF

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Βόλου έχει αναλάβει δράση ως Σχολείο Υπερασπιστής Παιδιών της UNICEF.

Ήδη από την περσινή χρονιά οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν για τους μακρινούς τους «φίλους» που δεν είναι τόσο τυχεροί στην ζωή τους και στερούνται αυτονόητα δικαιώματα όπως τροφή, σπίτι, νερό, μόρφωση, παιχνίδι κλπ. και συγκέντρωσαν χρήματα σε έναν αυτοσχέδιο κουμπαρά, δημιούργησαν παραμύθια και τα δραματοποίησαν σε σκετσάκια. Φέτος επικεντρωθήκαμε στο θέμα :

«ΠΟΛΕΜΟΣ»

ένα σκληρό θέμα, το οποίο προσεγγίσαμε με κατανοητό και απλό τρόπο. Παρουσιάσαμε τον διάσημο πίνακα GUERNICA του Πικάσο στα παιδιά της Ε τάξης και τους ζητήσαμε να τον παρατηρήσουν σιωπηλά για λίγο και μετά να τον χαρακτηρίσουν .

Τα επίθετα που ακούστηκαν ήταν:

-Άσχημος

-Τρομακτικός

-Χάλια!

Αμέσως επιδοκιμάσαμε τους αυθόρμητους χαρακτηρισμούς και είπαμε:

«Ακριβώς! Αυτό ακριβώς είναι ο πόλεμος: ΑΣΧΗΜΟΣ! ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΣ! ΧΑΛΙΑ!»

Στην συνέχεια έγινε συζήτηση και μάθαμε ότι ο Πικάσο εμπνεύστηκε το έργο στα πλαίσια του Ισπανικού Εμφυλίου Πολέμου επειδή Γερμανοί πιλότοι της αεροπορίας των εθνικιστών βομβάρδισαν την άνευ στρατηγικής σημασίας κωμόπολη Γκερνίκα της Χώρας των Βάσκων. Στο 3ωρο εκείνο βομβαρδισμό σκοτώθηκαν 1.650 άνθρωποι και ισοπεδώθηκε το 70% της πόλης με 32 τόνους εκρηκτικά!!! Ο Πικάσο εργάστηκε πυρετωδώς για μόνο 6 εβδομάδες , διάστημα εξαιρετικά μικρό για τέτοιας σπουδαιότητας πίνακα, πειραματίστηκε με χρώμα, αλλά τελικά κατέληξε στο άσπρο-μαύρο και αποχρώσεις του γκρι, καθώς θεώρησε ότι έτσι δίνει μεγαλύτερη ένταση στο θέμα. «Η αφαίρεση του χρώματος και του ανάγλυφου αποτελεί διακοπή της σχέσης του ανθρώπου με τον κόσμο: όταν διακόπτεται, δεν υπάρχει πια η φύση ή η ζωή».

Λένε πως όταν οι Γερμανοί κατέκτησαν το Παρίσι κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, στην προσπάθειά τους να βρουν καλλιτεχνικούς θησαυρούς και να τους κατασχέσουν, ένας Γερμανός Αξιωματικός έδειξε σε φωτογραφία τον πίνακα «Γκερνίκα» στον ίδιο τον Πικάσο που είχε προσαχθεί ρωτώντας τον:

ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ: Αυτόν εσείς τον κάνατε;

Κι ο ζωγράφος απάντησε με θάρρος!

ΠΙΚΑΣΟ: Όχι, Εσείς!

Τα παιδιά φιλοτέχνησαν ομαδική αφίσα με θέμα ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΣ την GUERNICA, δηλαδή ζωγράφισαν τι «είδαν» μέσα στον πίνακα-σύμβολο της φρίκης & των δεινών του πολέμου και ευχήθηκαν να σταματήσει κάθε πόλεμος σε κάθε γωνιά του πλανήτη μας.

Monday, 06 Μαϊος 2024