«Σελιδοφάγοι» προς Συγγραφείς

Στο σχολείο μας είναι παράδοση εδώ και χρόνια, από τότε που ακόμα ονομαζόταν 25ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου, να το επισκέπτονται συγγραφείς. Μέσα από την ανάγνωση των βιβλίων και την ταύτιση με τους ήρωες αναπτύσσεται μια σχέση. Αυτή γίνεται ακόμα βαθύτερη και αποκτά γερά θεμέλια με τη γνωριμία των συγγραφέων.

Οι «Σελιδοφάγοι» θέλησαν τα Χριστούγεννα να στείλουν τις ευχές τους στην κυρία Τούλα Τίγκα («Τα πουλιά στο χιόνι»), την κυρία και συντοπίτισσά μας Γεωργία Καρακατσοπούλου-Χαϊδούλη («Καλλιπόλεως 29»), την κυρία Ελένη Δικαίου, γέννημα θρέμμα της Νέας Ιωνίας μας («Τα κοριτσάκια με τα ναυτικά») και τον κύριο Παντελή Καλιότσο («Τα ξύλινα σπαθιά»).

Τα παιδιά με αγάπη έβαλαν μπροστά τη δημιουργικότητά τους και ετοίμασαν τις κάρτες. Εκεί, πέρα από τις ευχές για το νέο έτος εξέφρασαν και τις ευχαριστίες τους απέναντι στους συγγραφείς για τις ωραίες ιδέες που τους μεταφέρουν, που τους κάνουν καλύτερους.

Οι αγαπημένοι μας συγγραφείς και φίλοι σύντομα μας απάντησαν με τρυφερά από καρδιάς λόγια. Μας έστειλαν και καινούρια βιβλία για τη βιβλιοθήκη μας, βιβλία που θα μας ταξιδέψουν σε καινούριους κόσμους.

Σας ευχαριστούμε όλους για το πνεύμα σας, την ψυχή σας και την καλή σας καρδιά.

Λέσχη Ανάγνωσης «Οι Σελιδοφάγοι»

book 1

book 2