ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ ΛΕΣΧΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ « ΟΙ ΣΕΛΙΔΟΦΑΓΟΙ» ΣΧ .ΕΤΟΣ 2018-2019

Φέτος στη Λέσχη ήταν τα παιδιά: Εβελίνα Σταματά, Κων-να Μπασιά, Ιωάννα Τσαλούχου, Ασημάκης Σαμαράς, Σοφία Παγώνη, Δημήτρης Πουλιάκης, Μαριλένα Χρήστο, Νάντια Ζουρέα, Αποστόλης Τσούτσας, Κατερίνα Κωτσαλή, Νίκος Αντωνίου, Ζωή Βαϊτση, Αλεξίου Ραφαήλ, Αναστάσης Αλεξίου, Θανάσης Κουτσιαρής, Στέλλα Μαυροπούλου, Δέσποινα Καραγεώργου, Άννα Στρούγγη, Χριστίνα Γουσουτίδη, Δέσποινα Μπασιά , Αλεξάνδρα Κουθουρίδου και Παναγιώτης Μπαξεβανάκης. Ευχαριστώ ιδιαίτερα τα παιδιά και τους γονείς για το χρόνο που διέθεσαν και φέτος. Η συμμετοχή τους είναι πολύτιμη. Άλλωστε όπως είπαν και τα ίδια είμαστε μια οικογένεια!

Τα βιβλία που διαβάσαμε ήταν Το παραμύθι χωρίς όνομα της Πηνελόπης Δέλτα και το Ο Μιχάλης με το μηχανάκι της Ζωής Κανάβα. Ακόμη διαβάσαμε διηγήματα του Α. Παπαδιαμάντη και ποιήματα της άνοιξης για μια δράση που ετοιμάσαμε. Ακόμη διαβάσαμε λαϊκά παραμύθια της Μακεδονίας.

Οι δράσεις μας:

• Δραματοποίηση μέσα στην τάξη αποσπάσματος από Το Παραμύθι χωρίς όνομα, αφού πρώτα τα παιδιά το μετέτρεψαν σε σενάριο.

• Παρασκευάσαμε γλυκό νεράντζι. Με τα έσοδα καλύψαμε το ξενοδοχείο και τη μετακίνηση της αγαπημένης και γλυκύτατης Ζωής Κανάβα.

• Καλέσαμε το Σύλλογο Μακεδόνων Βόλου, που μας παρουσίασε τη γυναικεία φορεσιά του Ρουμλουκίου, που είναι ελληνικότατη και με πολλές αναφορές σε διάφορες ιστορικές περιόδους. Έτσι βάλαμε κι εμείς ένα λιθαράκι στον αγώνα στήριξης της ελληνικότητας της Μακεδονίας.. Εμείς παρουσιάσαμε σε θέατρο δύο παραμύθια της Μακεδονίας που επέλεξαν τα ίδια τα παιδιά.

• Μέλη της Λέσχης εκπροσώπησαν το σχολείο μας στον πανελλήνιο διαγωνισμό Βιβλιοδρομίες, την Παρασκευή 10-5-2019. Στέλνουμε τις θερμότερες ευχές για τη διάκρισή τους.

• Τα παιδιά επέλεξαν ποιήματα της άνοιξης , τα έμαθαν και τα απήγγειλαν στο προαύλιο αλλά και μέσα στις αίθουσες με τη μουσική υπόκρουση του νταουλιού του Παναγιώτη Μπαξεβανάκη. Η άνοιξη δεν έλεγε να έρθει και είπαμε να την καλέσουμε με κάποιο τρόπο.

• Στις 13-5-2019 υποδεχτήκαμε την κ. Ζωή Κανάβα. Εκτός από το αξιολογότατο συγγραφικό της έργο έδωσε μαθήματα ζωής στα παιδιά αλλά και στους γονείς, στους οποίος μίλησε για τη σχέση παιδιού και βιβλίου. Ποιο είναι το σημαντικότερο; Το παράδειγμα. Διαβάζοντας ο γονιός έστω και εφημερίδα, περνάει στο παιδί το μήνυμα της επαφής με το βιβλίο.

• 25-5-2019 έγινε η τελική εκδρομή μας στη Βεργίνα και τη Νάουσα. Έτσι συνδυάσαμε το τερπνό με το ωφέλιμο.

• Η χρονιά τελείωσε με το χωρισμό των παιδιών σε ομάδες και τη συγγραφή από μέρους των δύο παραμυθιών και ενός κοινωνικού μυθιστορήματος. Έτσι γίναν και τα παιδιά δημιουργοί εκτός από αναγνώστες.

Ευχαριστώ τα παιδιά για την τόσο δημιουργική χρονιά. Μου μαθαίνουν τόσα πολλά. Καλό καλοκαίρι και Καλή Αντάμωση!

Ιωάννα Γεωργάκη Υπεύθυνη των Σελιδοφάγων

Friday, 19 Απρίλιος 2024