Η Λέσχη Ανάγνωσης συναντά την συγγραφέα Αντιγόνη Σδρόλια

Τη Δευτέρα 4-6-2018 είχαμε τη χαρά και την ιδιαίτερη τιμή να επισκεφτούμε το Τρίκερι, έναν ιδιαίτερο ιστορικό τόπο του νομού μας , με τη συγγραφέα Αντιγόνη Σδρόλια.

Σε όλη τη διαδρομή και στον πηγαιμό αλλά και στον ερχομό μέλη της Λέσχης διαβάζανε αποσπάσματα του βιβλίου. Νοερά στις πορείες μας στο χωριό μάς συντροφεύανε η Ρέα, η Θέλμα, Ο Νικόλας , ο Γιώργος και ο μικρός Θωμάκος. Είδαμε το πυργόσπιτο που η συγγραφέας το φαντάστηκε ως το καταφύγιο του μικρού Φεντερίκο και της Πουπέτ. Μεγάλη ήταν η έκπληξη που ένιωσαν τα παιδιά όταν επισκέφτηκαν το σπίτι του παππού και της γιαγιάς, όπου πέρασαν το δεκαήμερο της περιπέτειας οι ήρωες του βιβλίου. Στο ταξίδι μας αυτό εναλλάσσονταν η πραγματικότητα με τη φαντασία, εμείς με τους ήρωες του βιβλίου. Και αυτό το έκανε μοναδικό και ανεπανάληπτο.

Να σημειώσω ότι δεν είχαμε κινητά μαζί μας , άλλο ένα σημείο ταύτισης με το βιβλίο, αφού οι ήρωες ζουν δέκα μέρες μακριά από την τεχνολογία και τα καλώδια. Σεβαστήκαμε το μήνυμα του βιβλίου.

Το βιβλίο «Η Συμμορία των πέντε» είναι ένα βιβλίο γραμμένο με σεβασμό προς το παιδί- αναγνώστη. Είναι καλογραμμένη περιπέτεια, με στοιχεία τοπικής ιστορίας και γεωγραφίας. Θίγει ζητήματα όπως την παιδική εκμετάλλευση και εργασία, την κακοποίηση των ζώων στα τσίρκο, το ρατσισμό που μπορεί να βιώσει ένα παιδί Ρομά, την υπερβολική χρήση κινητών και παιχνιδομηχανών κ.α.

Το βιβλίο θα υπάρχει στη 21η Έκθεση Βιβλίου του σχολείου μας. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα. Και αφού το διαβάσετε πάτε και μια βόλτα στο φιλόξενο Τρίκερι.

Γεωργάκη Ιωάννα

Υπεύθυνη Λέσχης Ανάγνωσης « Οι Σελιδοφάγοι»

antigoni sdrolia leimonis

Thursday, 28 Μάρτιος 2024