Mεσογειακή Διατροφή

Την Τετάρτη 10-6-2015 η Β1 και η Β2 τάξη υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας γονείς, φίλους και την Διαιτολόγο-Διατροφολόγο κ. Υβόννη Κατεργάρη, καθώς και τους συμμαθητές μας της Α1, Α2, Δ1, Δ2 τάξης, για να τους μιλήσουμε για τη μεσογειακή διατροφή, για τις σωστές διατροφικές συνήθειες και την αξία του πρωινού.
 Η εκδήλωση, εκτός από την ομιλία της διαιτολόγου, περιλάμβανε ακόμη τραγούδια και ένα μικρό θεατρικό , με τίτλο « Ο μάγειρας». Μ΄ αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Διατροφή», που υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, ελπίζοντας να περάσαμε το μήνυμα της υγιεινής επιλογής των καθημερινών γευμάτων και προσδοκώντας σε βάθος χρόνου η επιλογή αυτή να γίνει συνειδητή επιλογή και όχι υποχρεωτική.

Sunday, 05 Μαϊος 2024