Δράσεις του σχολείου μας

Το δημοτικό σχολείο αποτελεί χώρο μάθησης, έμπνευσης, ανακάλυψης και δημιουργίας. Στο πλαίσιο αυτό εκπαίδευσης των μαθητών μας είναι πολλές και ποικίλες οι δράσεις του σχολείου μας, ώστε να αναπτύξουν πτυχές της προσωπικότητας τους με σκοπό να γίνουν μελλοντικά ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες.

Οι  μαθητές της Ε1 και Ε2 τάξεις με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων κο Κανελλόπουλο και κα Παυλίδου Β.

• παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα ομιλία από τον υπαξιωματικό του τμήματος ασφαλείας και σύνδεσμο δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος τον κο Σκόνδρα για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο
  • εκπαιδεύτηκαν στις πρώτες βοήθειες για παιδιά, ένα πρόγραμμα που υλοποιεί το νοσοκομείο του Βόλου κα
  •  εκφράστηκαν γραπτά μέσα από το παιχνίδι δημιουργικής γραφής  με αφορμή το βιβλίο του Αργύρη Εφταλιώτη "Η Στραβοκώσταινα" σε απόδοση στη δημοτική από τον κο Λεϊμονή Δ.

Saturday, 18 Μαϊος 2024