Δράσεις περιβαλλοντικής ομάδας

• Παρασκευή γλυκού από τις νεραντζιές της αυλής μας

Οι υπεύθυνες δασκάλες της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας κ. Παυλίδου Βάγια και Γεωργάκη Ιωάννα καθοδήγησαν μέλη της ομάδας στην παρασκευή γλυκού. Οι μαθήτριες μελέτησαν και εκτέλεσαν τη συνταγή βήμα- βήμα αφού πρώτα μάζεψαν από το σχολικό μας κήπο την πρώτη ύλη. Εργάστηκαν με μεράκι και ενθουσιασμό , γεύτηκαν τα αποτελέσματα του κόπου τους. Ο σχολικός μας κήπος για άλλη μια φορά μας δίνει μαθήματα οικιακής οικονομίας. Φτιάξαμε το γλυκό μας , πουλήσαμε και κάποια βαζάκια. Τα φετινά έσοδα θα ενωθούν με τα περσινά για την ενίσχυση του προγράμματος φιλαναγνωσίας. Αγοράστηκαν δύο καινούρια βιβλία της συγγραφέως Μαρίας Αγγελίδου. « Ιστορίες που τις είπε ο δρόμος» και « Το Βυζάντιο σε έξι χρώματα, Κόκκινο» Η συγγραφέας θα επισκεφτεί το σχολείο μας στις 14 Μαρτίου και τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής της θα καλυφθούν από τα χρήματα αυτά.

Ο κήπος μας λοιπόν θρέφει και το πνεύμα μας.

• Καθαρισμός της αυλής από τα πεσμένα φύλλα

Την Παρασκευή 22-12-2016, οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου με τη συμμετοχή του Β΄2 καθάρισαν τα παρτέρια και το πίσω μέρος του σχολείου από τα πεσμένα φύλλα. Μαθαίνουμε να φροντίζουμε και να διατηρούμε καθαρό το περιβάλλον μας.

Thursday, 25 Απρίλιος 2024